Skip to content
Kezdőlap » Mi a Dart?

Mi a Dart?

Dart

A legjobb helyen jársz, ha szeretnél a Dart nyelvről többet megtudni, ha eddig nem találtál használható magyar nyelvű leírást, példákkal, magyarázattal.

Itt most nem fogom száraz szakzsargonnal kivesézni „ától-cettig”, a nyelvet. Sőt így nem is lehet szerintem és hamar elmenne mindenki kedve. Amit első olvasatra fontosnak tartottam azt ide leírtam.

Néhány gondolat a Dart nyelvről

A Google saját meghatározása szerint, a Dart egy kliens-optimalizált nyelv gyors alkalmazások készítéséhez, minden platformon. Elsősorban FrontEnd felhasználói felületek (user interfészek), FrontEnd alkalmazások (applikációk) készítésére fókuszál.

Sokan összemossák, néha össze is keverik a Dart-ot a Flutterrel, amit szintén a Google fejleszt, csak éppen egy másik csapatban. A Dart a Fluttertől függetlenül képes webalkalmazások fejlesztésére. Jelenleg is ingyenes, nyílt forráskódú.

2011. október 11-én adta kezünkbe a Google a Dart nyelvet, mellyel merész célt tűzött ki. Az eredeti cél nem volt más, mint a mai webböngészők alapvető script nyelvének, a JavaScript-nek a lecserélése, illetve annak problémáinak megoldása.

A Dart főbb jellemzői

  • Típusos nyelv, a változóknak meg kell adni a típusát a létrehozásuk során. Ez tök jó, mert így minden változóról pontosan tudjuk mi is és a Dart is, hogy milyen jellegű adatként bánjon vele. Sőt dinamikusan típusos, ami azt jelenti, hogy akár saját típusokat is kreálhatunk és használhatunk a Dart programunkon belül.
  • Null-biztos: ami megköveteli, hogy minden változónak legyen értéke. Ez megelőzi az olyan jellegű hibákat, hogy bármely változó véletlenül null értéket kapjon. Gyakori eset például, amikor egy függvény egy egész értéket vár, de null értéket kap, akkor az alkalmazás futási idejű hibát jelez. Ez a fajta hiba nagyon nehezen deríthető fel. A Dart-ban ez eleve kizárt.
  • Rengeteg különbőző könyvtárral (library), beépített típussal rendelkezik.
  • A kódot kétféleképpen futtathatjuk: natív platformon, ami a mobil és asztali eszközöket célozza meg. Web platformon, ami azt jelenti, hogy a Dart nyelv segítségével webalkalmazásokat is készíthetünk, melynek során a Dart a JavaScript-re fordítódik át.

Úgy gondolom kedvcsinálónak ennyi éppen elég volt. Akinek van kedve, böngéssze tovább az oldalt!

Dart dokumentáció

A Dart nyelv hivatalos angol nyelvű dokumentációja itt érhető el.

Dart telepítése

Szerintem az esetek döntő többségében a Dart-ot a Flutter keretrendszerrel együtt használjuk. A Flutter telepítésével egyidőben a gépünkre kerül az adott Flutter verzióhoz kompatibilis Dart verzió is. Ezért azt javasolom, hogy aki a Dart-ot a Flutterrel együtt használja, az ne telepítse külön a Dart-ot.

A nyelvet lehet gyakorolni online is a DartPad segítségével, így nem kell telepíteni semmit sem a gépünkre. Ez egy olyan online eszköz, aminek segítségével azonnal futtatható Dart kódokat írhatunk. Valóban ideális a nyelvvel való ismerkedésre, gyakorlásra. Sőt a megírt kódrészleteket el is tudjuk menteni Gist-ek formájában, ha van GitHub fiókunk.